Yurtdışı Marka İşlemleri

Uluslararası Marka Tescili


Markalar tescil edildikleri ülkelerde korunmaktadır. Markasıyla yurt dışında faliyette bulunan firmalar, olası bir sıkıntı yaşamamak için, ticarette bulunduğu ülkelerde mutlaka markasını tescil ettirmesi gerekmektedir. Tüm dünyada geçerli bir tescil sistemi yoktur ancak yurtdışı marka tescil işlemlerinde 3 farklı yol izlenebilmektedir.

  1. Madrid Protokolü
  2. C.T.M. Topluluk Markası
  3. Ülke Bazında Başvuru


Bu 3 farklı uluslararası tescil sisteminden hem maliyet hemde diğer özelliklerinden dolayı en avantajlısı Madrid Protokolü yoluyla yapılan müracaatlardır.


Uluslararası Patent Tescili


Türkiyede yapılan patent veya Faydalı Model başvurusu ancak Türkiye sınırları içinde geçerlidir. Türkiye dışındaki ülkelerde patentle ilgili faliyette bulunulacaksa mutlaka o ülkedede patent başvurusu yapmak gerekir. Tüm dünyada geçerli uluslararası bir patent tescili yoktur ancak yurtdışı patent başvurularında 3 farklı yol izlenebilmektedir.

  1. P.C.T. (Patent İşbirliği Anlaşması)
  2. E.P.C. (Avrupa Patent Anlaşması)
  3. Ülke Bazında Başvuru


Uluslararası Endüstriyel Tasarım Tescili


Türkiye’de yapılan tasarım tescili sadece Türkiye sınırları içinde geçerlidir. Türkiye dışındaki ülkelerde tasarım ile ilgili ürünlerde faliyette bulunulacaksa mutlaka o ülkelerde de tasarım başvurusu yapmak gerekir. Tüm dünyada geçerli bir tasarım tescili yoktur ancak yurt dışında tasarım başvurularında 3 farklı yol izlenebilir.

  1. Lahey Sistemi
  2. OHİM (Uluslararası Topluluk Tasarım Tescili) 
  3. Ülke Bazında Başvuru

 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Referanslarımız | İletişim |
Telif Hakkı © 2008 Markatescilim. Bütün Hakları Saklıdır.