Makaleler  › Tasarımlarınızı Yurtdışında Tescille Koruyun.

Ülkelerin ekonomilerini gelişmişlik açısından hizmet ağırlıklı, sanayi veya tarım ekonomisi şeklinde sınıflarken; fikri-sınai hakların ekonomik kalkınmaya katkısı açısından da genel bir izlenim edinebiliriz. Yani hangi ülkelerin ekonomik kalkınmasına hangi fikri-sınai haklar ne oranda katkıda bulunmuştur? Öncelikle en çok kalkınan ülkelerin en fazla patent sayıları olduğu görülmektedir. Sonra bütün dünyaya yayılmış markaları gözümüze çarpar. Uluslar arası piyasada rekabeti kendi avantajına çevirme açısından tasarımın rolü nedir? Farklı tasarımlı ürünlerle ekonomik, kültürel ve sosyal kalkınma elde edenler gibi biz de nasıl avantajlı hale gelebiliriz. Ürünlerin uluslar arası tasarım tescili nasıl yapılmaktadır? Yurtdışında tasarımlarınızı nasıl koruyabilirsiniz? Marka tescili için Madrid sisteminde olduğu gibi tasarım için çoklu başvuru sistemi var mıdır? Ürünlerin yurtdışında tasarım tescili olarak korunması için birkaç sistem bulunmaktadır. 
Tasarımlar; 
1-     Lahey anlaşmasına göre
2-     AB topluluk sistemine göre 
3-     Bireysel ülke başvurusuna göre tescil edilmektedir. 
Lahey anlaşması ile tasarımlar üye ülkelerde uluslar arası olarak tescil edilebilmektedir. AB topluluk sistemi sayesinde, tasarımlar 27 AB üye ülkesinde toplu olarak tescil edilmektedir.
2008’in başında çok önemli bir yenilik gerçekleşmiştir. 27 AB üye ülkesi için Avrupa Topluluk Tasarım Sistemi Lahey anlaşmasına üye olmuştur. Yani bir başvuru ile hem AB üye ülkelerinde hem de Lahey ülkelerine tasarım başvurusu yapılabilecektir.
Lahey sistemi ile tasarım tescil başvurusu yapılabilecek ülkeler;
Avrupa Topluluk Tasarımı (Almanya, İngiltere, İrlanda, Fransa, İtalya, Yunanistan, İspanya, Portekiz, İsveç, Danimarka, Belçika, Lüksemburg, Hollanda, Avusturya, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Güney Kıbrıs, Polonya, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Slovakya, Slovenya, Bulgaristan, Romanya), Arnavutluk, Ermenistan, İsviçre, Estonya, Mısır, İspanya, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, Macaristan, İzlanda, Kırgızistan, Lihteyştayn, Letonya, Moldova, Makedonya, Romanya, Singapur, Slovenya, Türkiye, Ukrayna, Moğolistan, Nambia, Botswana.
Türkiye Lahey anlaşmasına 01.01.2005’te üye olmuştur. Türk vatandaşları, Türkiye’de ikamet edenler, ticari kuruluşu olan kişi veya firmalar Lahey Anlaşması ile tasarım başvurusu yapabilirler. Markaların uluslar arası tescili için Madrid sisteminde olduğunun aksine, Lahey sisteminde menşe başvuru şartı aranmamaktadır.
Yani tasarım sahipleri Türkiye’de henüz başvuru yapmadan direkt uluslar arası başvuru yapabilirler. Üstelik kendi ülkeleri olan Türkiye’ye bile Lahey sistemi ile başvuru yapabilirler. Aynı sınıfta olmak koşulu ile 100 adet ürünü aynı anda başvuru yapabilirler.
Başvuru sahibi eğer isterse başvuru tarihinden itibaren 30 aya kadar başvurusunun yayınlanmasını erteleyebilir. Lahey sistemi ile başvuru maliyetleri, tek tek başvuru ile oluşan maliyetlerden kıyaslanamayacak derecede düşük ve uygundur.  Uluslar arası tasarım tescil müracaatı, başvuru yapıldıktan sonra öncelikle şekli incelemeye alınır. Ücretlerin ve başvurunun doğru ulaştığı teyit edildikten sonra uluslar arası başvuru olarak kayıt edilir. Eğer yayın erteleme talebinde bulunulmamışsa uluslar arası elektronik bültende yayınlanır. 
Tescil talebinde bulunulan ülkeler kendi kanunlarına göre uluslar arası yayınlanan başvuruyu tescil edilebilirlik açısından incelerler. Her bir ülke ayrı ayrı tescil veya red şeklinde karar verirler. Yayından sonra red kararı veren ülkeler 6 veya 12 ay içerisinde kararlarını başvuru sahibine bildirirler.
Koruma süresi ilk 5 yıl için başlar ve her bir ülkenin kanunlarına göre yenilemeleri devam ettirilir. 

Mustafa DEMİRKAYA

Ana Sayfa | Hakkımızda | Referanslarımız | İletişim |
Telif Hakkı © 2008 Markatescilim. Bütün Hakları Saklıdır.