Makaleler  › Başkalaşmak mı? Markalaşmak mı?

  Son günlerde Türkiye "de en moda trend markalaşmak.. Bir butik mi işletiyorsun. Hemen marka diye ilan ediver kendini. Bir kentin yöneticisi misin? hemen "Ben marka bir kentim" sloganını atıver. Milli takımda marka, çayda marka, şekerde marka kasabada marka, köyde marka, sobada marka dağda marka, bayırda marka, çorapta marka, sahnede marka,vs.vs.vs&. Bir çırpıda yüzlercesini sıralayabiliriz. İyi de& Marka olmak ne menem bir şeydir, nasıl olunur, ölçüsü nedir, kim nasıl yapmış ? bunlardan bihaber olarak marka olunabilinir mi kardeşim ? diye kendine bu soruları soran yok. Ama iş ahkâm kesmeye geldiğinde kimse bir diğerine fırsat vermez.
  Bütün dünyada "Gelişmiş uygar ülke"diye tabir edilen ancak bizim vatandaşımızın "Elin gavuru" dediği adamlar, marka olayını başarmış. Başarmış ama bunu hakkını vererek yapmış. Bizdeki gibi sadece konuşarak mangaldaki külleri üflemekle kalmamış. Marka kent Gaziantep , marka kent Adana , marka kent Maraş , Diyarbakır , Mardin , Şanlıurfa diyenlere sormak gerekiyor. Ne markası kardeşim ? Önce doğru dürüst alt yapını bitir, trafiğin adam gibi aktığı caddelerin olsun. Kaldırım kenarlarında naylon poşet ve izmaritlerin değil, çiçek yapraklarının olduğu yaşam alanların olsun. İnsanlarını eğit ki marka şehri yarattığında onu yaşatacak vatandaşın olsun& Yoksa geçip milletin karşısına "Ben markayım" demekle olmuyor... Eloğlu bunu öyle yapmıyor; her şeyini tamamladıktan sonra marka kent olmaya hak kazanıyor. Hem tarihini koruyor, hem kültürünü. Ancak şehrinde modern sosyal yaşamın en son yeniliklerini de vatandaşına sunuyor. Bizimkilerin yaptığı gibi birini yaparken ötekini yıkmıyor.
  Peki bizde sistem nasıl işliyor ? Güzel bir soru ama bir çok bölgemizde bu sorunun cevabı yok. Cevabı yok, çünkü bizim henüz bir sistemimiz yok. Maalesef yok!!
  Her idareci kendine göre ölçüler koyup onu hayata geçirmeye çalışıyor. Adına da "Markalaşma projesi" deyip işin içinden çıkıyor. Oysa bir çok kurum ve kentimizde iyi niyetle başlanan bu çabalar; sonunda markalaşmak yerine başkalaşmakla sona eriyor. Peki sonra&.? Sonrası sen sağ ben selamet. Marka olacağız derken, kültürel değerlerimizi, tarihi mirasımızı, estetik mimarimizi yitirip bir ucubeye dönüyoruz. Ardından da soruyoruz, "Yahu markalaşmak için bu kadar çaba sarfettik, onca para harcadık insanlar hala neden bunun farkına varmıyor.? Diye& İnsanlar senin farkına varmazlar varmayacaklardır da & varmazlar, çünkü biz marka olmaya çalışırken çoğu zaman sıradanlaşıyorsun. Sıradan olana ilgi de olmaz. Sen bunu hep unutuyorsun.
Mehdi TANAMAN

Ana Sayfa | Hakkımızda | Referanslarımız | İletişim |
Telif Hakkı © 2008 Markatescilim. Bütün Hakları Saklıdır.