Uzmanlarımızla Marka Bulma!  › Marka Bulma Prosedürü

     Marka oluşturmanın yapısal dil süreci, anlamlı yeni kelimeler yaratmayı hedefler.  Bu eşsiz kelime birleştirmelerinden veya sıfat birleştirmelerinden farklı olarak, daha güçlü marka hakları sağlamış olur ve markanızın tescil işlemlerinde sorunsuz gerçekleşmesini sağlar.

Marka bilgi formu ile sizden almış olduğumuz bilgiler doğrultusunda; Markanızın konumu müşterilerinizin diğer benzer ürün ve şirketlerle olan tecrübesine göre şekil alacağından, yeni kimliğiniz ile uyum gösterecek tüm isimleri analiz ederek, etkili bir marka oluşturma kuralları oluştururuz. Bu kurallar kategorilere göre farklılık göstermektedir.  

Yanlış marka oluşturmayı önlemek için aday isimlerin marka oluşturma kurallarına ve firma bilgi analizinde belirlediğimiz konuma uyup uymadığı sürekli olarak gözlemleyen yetişmiş creative çalışma ekibimizle gözlemleriz.

Kalan isimler tekrar tekrar analiz edilerek elemeye tabi tutulur ve okunuş, anlaşılabilirlik ve kulağa hoş gelmesi açısından daha etkili aday isimlerin bulunduğu kısa bir liste elde edilir.  

Bu liste içerisinden yapacağınız eleme sonrasında beğeneceğiniz 3 adet marka ismi Türk Patent Enstitüsü kriterlerine göre araştırılır. Son olarak 1 Adet marka ismine karar kılınarak başvuru işlemleri başlatılır.

Marka oluşturma sürecinde, Esas aday isimlerin yapıları değiştirilerek dilsel performansları arttırılır.  Özellikle, adayların sözlü ve yazılı görünürlüklerini, fonetik şeffaflıklarını iyileştirmeyi hedefleriz. 

Sözlü anlaşılabilirlik; Bir kelimenin normal bir konuşma esnasında anlaşılabilme olasılığını ifade eder. 

Yazılı anlaşılabilirlik; Bir kelimenin yazılı bir metinde, mesela bir gazete makalesinde deşifre edilebilme olasılığını ifade eder. 

Fonetik şeffaflık; Okunduğu gibi yazılabilme ve yazıldığı şekliyle rahatça telaffuz edilebilmeyi ifade eder. 

Okumaya başlamadan beş yıl önce konuşmayı öğrendiğimiz için, dil beyindeki seslerden (fonetik) oluşmaktadır.

Düşünürken ve geçmişi hatırlarken yazılı halde değil, sesli halde düşünürüz.  Çünkü beyin bu şekilde çalışır, fonetik şeffaflık bir ismin hatırlanabilirliğini arttırır ve dolayısıyla verilen izlenimin reklâm maliyetini etkiler. 

Marka Bulmak İçin Gerekli Belgeler 

 • Firma Bilgi Formu
 • Marka Bilgi Formu
  Marka Bulma - Uzman Kadromuz ile;

   Marka olmak; İşletme (Yönetim, Organizasyon, Sistem), Üretim (mal / hizmet), Pazarlama, Satış, Dağıtım, Servis ve Tanıtım (Reklâm, Görsel Kimlik, Halkla İlişkiler) konularında, bir ticari organizasyonun bir bütün olarak başarılı (tamamen verimli) olması demektir.

  Yani bir firmanın ya da ürettiği bir mal / hizmetin isminin herkesçe bilinmesi, duyulması, çok meşhur olması onun bir marka olmasına yetmemektedir. Yani “Marka” demek ticari başarı demek, “Verimlilik” demektir. Bu da her konuda kalite ile olmaktadır.

  Tanınmış bir markanız varsa, işiniz kolaylaşır. BMW veya Coca Cola yı düşünün bir kez. Yapmanız gereken tek şey adını söylemek, dünyadaki milyonlarca insan anında o şirketin ürününü algılar ve gözünde canlandırabilir. Müşteri ve şirket adı arasında duygusal bir bağlantı vardır.

  Güçlü bir markanız varsa, satış yapmak için neredeyse hiç uğraşmanız gerekmez. Müşteriler, tekliften önce sizin neyi temsil ettiğinizi bilir. 

   

Ana Sayfa | Hakkımızda | Referanslarımız | İletişim |
Telif Hakkı © 2008 Markatescilim. Bütün Hakları Saklıdır.