Marka Haberleri  › Marka, Firmalar için En Önemli Tanıtım ve Pazarlama Aracıdır

Marka, Firmalar için En Önemli Tanıtım ve Pazarlama Aracıdır

   Türk Patent Enstitüsü (TPE) Marka Uzmanı Adem Yıldız, markanın firmalar için en önemli pazarlama aracı olduğunu söyledi. Dünyadaki ilk 100 firma arasında Türk firmasının bulunmadığına dikkat çeken Yıldız, firmalara markalaşma çağrısında bulundu.

   Türk Patent Enstitüsü (TPE) Marka Uzmanı, markanın firmalar için en önemli pazarlama aracı olduğunu söyledi. Dünyadaki ilk 100 firma arasında Türk firmasının bulunmadığına dikkat çeken Yıldız, firmalara markalaşma çağrısında bulundu.
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Avrupa Birliği (AB) Bilgi Bürosunca Trabzon, Artvin, Giresun, Rize, Gümüşhane ve Bayburtta düzenlenen Marka ile Rekabet Kazan konulu konferansların üçüncüsü Trabzonda yapıldı. TTSO’DA yapılan konferansta AB Sürecinde Türkiyede İşletmeler İçin Büyümenin Anahtarı: Markalaşma konulu bir sunum yapan TPE Marka Uzmanı Yılmaz, markalaşma sürecine ilişkin firma temsilcilerine bilgiler verdi.

   Markanın firmalar için en önemli tanıtım ve pazarlama aracı olduğuna vurgu yapan Yıldız, "Firma ürünü için öncelikle bir marka ismi seçilmelidir. Marka en önemli tanıtım ve pazarlama aracıdır. Hatsız rekabeti önlemede en etkin araçtır. Marka, ürüne ve hedef kitleye uygun olmalıdır, isim ürünü çağrıştırmalıdır. Kulağa hoş gelmeli ve kolay söylenebilmelidir. Tescile de uygun olmalıdır." dedi.

   Dünyadaki en önemli ilk 100 veya 250 marka arasında Türk firmasının bulunmadığına dikkat çeken Yıldız, "Bu sıralama içerisinde bir marka firmamız yer almamasına rağmen, Avrupa, Ortadoğu, Rusya ve Orta Asyada çok sayıda Türk firmasının ürünleri tüketiliyor. Hatta bu ülkelerde ilk üçe girenler var ve bu ürünlerin bir kısmı Çin tarafından taklit bile edilmektedir." diye konuştu.

   Yıldız, Türkiyede 2003 yılında 38 bin 74 olan marka başvurusu sayısının yüzde 73 lük bir artışla 2006 yılında 66 bin 855 e ulaştığını, 2003 yılında bin 152 olan patent sayısının ise 2006 yılında 5 bin 165u çıktığını dile getirdi. Trabzonun 225 marka başvurusu ile Türkiyede 24. sırada yer aldığını kaydeden Yıldız, 2 patent başvurusu ile de 17. sırada olduğunu belirtti. Firmaların sınai mülkiyet portföylerini iyi oluşturması ve yönetmesi gerektiğine işaret eden Yıldız, haksız rekabet oluşturacak üretim ve pazarlamadan kaçınmaları ve teşviklerden yararlanmaları önerisinde bulundu.

   TPE Marka Uzman Yardımcısı Kubilay Özdemir ise Türkiye ve AB Nezdinde Coğrafi İşaret Prosedürü ve Ekonomiye Katkıları konulu bir konuşma yaptı. Özdemir, coğrafi işaretin (ünü veya diğer özellikleri itibariyle bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işaret) o ürünün her alandaki güvenliğini sağladığını söyledi. Trabzonda tescillenmiş hiç coğrafi işaretli ürün olmadığını ancak başvurusu yapılan ve inceleme aşamasında olanların bulunduğunu anlatan Özdemir, "Coğrafi işaret; ürünün gerçek üreticisini korur. Bölgesel kalkınmaya katkı sağlar. Taklitlerini ve ürünün değer kaybını önler. Özelliklerinin bozulmasını önler ve tüketicinin korunmasına da katkıda bulunur." dedi.

http://www.haberler.com/tpe-marka-uzmani-adem-yildiz-marka-firmalar-icin-haberi/

Ana Sayfa | Hakkımızda | Referanslarımız | İletişim |
Telif Hakkı © 2008 Markatescilim. Bütün Hakları Saklıdır.