Makaleler  › Marka Insanin Zihnini Nasil Etkiler?

   Baslik böyle olunca, markanin insan zihnini bir sekilde mutlaka etkiledigini kabul ettigimiz de ortaya çikmaktadir. Biz, markalarin olumlu veya olumsuz bir sekilde insanlari etkiledigine inaniyoruz, bu bazen az bazen çok etki biraksa da etkileme gerçegini degistirmemektedir. Yeter ki insanlara bir sekilde ulassinlar. Markalar insanlarin kalbini, akcigerini veya baska bir organini degil, dogrudan zihnini etkilemektedir. Algilama yeteneginin alanina girdigi anda markanin etkileme olayi da baslamaktadir. Etkileyen markadir ama etkilenen insanin zihnidir. Bu kadar basit bir gerçegi yinelememizin sebebi “insan zihni”ni açiklamalarimizin odak noktasi yapmak istememizden kaynaklanmaktadir.

Etkilenen insan zihni ise bundan sonra sorulmasi gereken “zihin nasil etkilenir?” olmalidir. Zihin kavramlarla çalisir. Kavramlari ise algilarken ve kullanirken kelimelere basvurur. Kelimeler zihnin isini kolaylastiran yardimcilardir. Durumu bir örnekle basitlestirelim.

Önünüze iki kagit kondugunu varsayin. Kagidin birinde bir kelime, diger kagidin üzerinde de bir isimle ifade edemeyecegimiz renkli bir sekil olsun. Iki kagida bakip bir süre sonra hatirlamaya çalistiginizda zihninizin kelimeyi hatirladigini, sekli hatirlamakta ise zorlandigini göreceksiniz. Zihnimiz, hatirlamak istediginizde kendi sesiyle kelimeyi tekrarlar, adeta size fisildar. Oysa ayni seyi renkli sekil için yapamaz. Görülüyor ki zihin kelimelerle çalisir ve daha iyi hatirlar. Oysa belirli bir kelimeyle isimlendirilmemis sekli tanımlamakta güçlük çektigi için size de anlatamaz. Kare, daire, dikdörtgen, üçgen gibi sekilleri kolayca hatırlamamızın nedeni bir kelimeyle ifade edilebilir olmalarından kaynaklanır. Bu anlattıklarımız marka konusunda süregelen logo mu, kelime mi ? tartısmasında ısık tutmaktadır. ”Logo mu kelime mi tercih edilmelidir?” tartısmasını baska bir yazı konusu olarak degerlendirmek üzere bir kenara bırakıyoruz.

Açıklamalarımız bizi, zihnin kelimelerle çalıstıgı sonucuna götürmektedir. Kelimelerde aslında kavramları anlatan onları olabildigince kısaltan, anlasılabilir, ifade edilebilir ve hatırlanabilir hale getiren isaretlerdir.

Gündelik yasamda da markalar kelimelerden ibarettir. Her ne kadar kelimelere renkli sekiller logolar eslik etsede hatırlanan ve markaları ifade eden seyler sadece kelimelerdir. Markalar zihnimize sadece kelimeler olarak yerlesmezler. Bize empoze edilmeye çalısılan mesajlarıyla beraber zihnimize yerlesirler. Iste bu mesajların bile zihinleri olumlu etkileyebilmesi ve dolayısıyla markanın ikna amacına ulasabilmesi için bile yine kelimelere ihtiyaç vardır. Zihin verilmek istenen mesajı ne kadar kısaltabilir, ne kadar az kelimeye indirgeyebilirse marka o kadar basarılı olur.

Sonuç olarak markanın ve mesajlarının bizi kelimeler aracılıgıyla etkiledigini, zihinlere verdikleri mesajlarla birlikte kelimeler olarak yerlesebildikleri oranda ikna edici ve basarılı olduklarını söyleyebiliriz.

 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Referanslarımız | İletişim |
Telif Hakkı © 2008 Markatescilim. Bütün Hakları Saklıdır.