Marka Stratejileri  › Marka izleme ve Koruma

 Marka Koruma, Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili Marka izleme ve Koruma 

Marka sahibi, (kendi pazarında) yaptığı çalışmaların dışında markasının bir benzerinin ortaya çıkmasını, özellikle benzer markanın Türk Patent Enstitüsündeki tescil başvurularını tespit edip gerekli müdahaleleri yapmak ve tescili engellemek durumundadır.  Bu işlemleri normal şartlarda her ay yayınlanan aylık resmi markalar bültenine abone olup, ayda ortalama 5000 markayı teker teker inceleyip, benzer olanları tespit edip itiraz edebileceği gibi, tescil sonrası Markanın Korunması hususunda bizden danışmanlık hizmeti de alabilir. İzlenmeyen ve sonrasında tescil edilen markanın iptali için yıllar sürecek ve son derece maliyetli dava süreçleri yaşamamanız için marka izleme danışmanlığı almanızı tavsiye ederiz.                                                   

       


Marka Koruma, Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili 
İşletmeler ihracat yapıyorlarsa veya ileride markalarını yurt dışında kullanmak veya kullandırmak (lisans vermek) istiyorlarsa markalarını yurt dışında da koruma altına almalıdırlar. Bunun için Türkiye'nin de üye olduğu Madrid Protokülünden yararlanmalı veya diğer yurt dışı tescil imkanlarını kullanmalıdır. 

Markalar devir edilebilir, lisansla kullandırılabilir (kiralanabilir), veraset ile varislere aktarılabilir, hacz olunabilir ve rehin edilebilirler.

Markanızın tescil edilmiş olması taklit edilemeyeceği veya marka hakkının ihlal edilemeyeceği anlamını taşımıyor. Markanızın taklidi her an ortaya çıkabilir. Koruma altına alınan markanızın mutlaka takip edilmesi de gerekiyor.

Marka Koruma, Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili Vizyoner Danışmanlık; düzenli inceleme ve taramalar neticesinde yazım veya ses benzerlikleri olan marka başvurularını tespit ederek TPE' ye itirazda bulunmakta ve haksız tescili engellemektedir.

Yıllarca emek vererek oluşturduğunuz, firmanızı rakiplerinizden farklı kılan ve büyük çabalarla yurtdışına açtığınız markanız taklit tehlikesiyle karşı karşıya olabilir.

Buna engel olmak için yurtdışında da markanızın tescilinden sonra markanın söz konusu ülkelerde de izlenmesi gerekmektedir. Bu konuda detaylı bilgi için danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.
 

            

Marka Koruma, Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili Marka Koruma Süresi

Tescil edilen markalar 10 yıl süreyle korunur. Onuncu yılda markalar yenilenebilir ve marka sahibi firma yaşadığı sürece (markanın da yaşaması istenirse) 10 yılda bir yenilenerek koruması süresiz olarak uzatılabilir.
 

 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Referanslarımız | İletişim |
Telif Hakkı © 2008 Markatescilim. Bütün Hakları Saklıdır.