Marka Haberleri  › Hatayın Meşhur Künefesi Tescillendi


Murat Altunöz’ün Haberi  23 09 2008 15:47
 
Uygun büyüklükte bakır tepsiye, ortalama 1 kg.’lık tel kadayıf için 750 gram peynir, 300 gram tereyağı ve 1 kg. şerbet kullanılarak yapılan Antakya’nın meşhur tatlısı Künefe,
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın başvurusu üzerine, Türk Patent Enstitüsü’nden Antakya Künefesinin Coğrafi İşaret tescil belgesi alındı.
 
Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yağan ATSO başkanı Hikmet Çinçin, dünya çapında tanınan Antakya künefesinin gelecek kuşaklara daha iyi aktarılması için 18 Eylül 2008 yılında Türk Patent Enstitüsü'nden resmi tescil belgesini aldıklarını söyledi.
Antakya’ya özgü tatlar içerisinden tescili alınan ilk ürün Antakya Künefesidir. Türkiye'de ve dünyanın her tarafında bilinen, beğeniyle tüketilen ve aranan Antakya künefesinin diğer kültür ürünleri gibi taklide maruz kaldığını belirten Çinçin , "Antakya dışında birçok şehirde Antakya künefesi adı altında künefe satılıyor ama bu künefeler, Antakya Künefesine benzemiyor. Bu yüzden bir kültür şehri olan Antakya'nın her türlü değerinin korunması mantığından hareket ederek, Antakya künefesine Türk Patent Enstitüsü'nden coğrafi işaret tescil belgesi aldık.
Künefeyi tescil ettirerek Antakya’nın damak tadının yanlış tanıtımının önüne geçildiğini kaydeden ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, "Bundan böyle nasıl yapıldığı bilinmeyen ürünler, tüketicilere Antakya Künefesi adı altında sunulamayacaktır. Yaptığımız bu çalışma, yurt içinde ve yurt dışında Antakya Künefesi’nin aynı kalitede ve aynı lezzette olmasını sağlayacaktır. Böylelikle Antakya ismi ile özdeşleşen Antakya künefesi gelecek kuşaklara, aslına uygun olarak taşınacaktır. Amacımız Antakya Künefesi’nin Dünya çapında bir marka olmasıdır" diye konuştu.
 
ATSO Başkanı Hikmet ÇİNÇİN, dileyen işletmelere tescilli Antakya Künefesi satmaları için belge verebileceklerini açıkladı. Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden tescil belgesini alan işletmeler, belirlenen özelliklere ve kriterlere uymak şartıyla müşterilerine Antakya Künefesi sunabilecekler. Başkan ÇİNÇİN, ilk olarak Antakya’daki lokanta, restoran, künefeci dükkanları, dernek lokalleri vb. işletmeler, Antakya Künefesi tescil belgesini Odamızdan almalıdır. Belge alan işletmelerin belirlenen özellik ve ölçütlere uygun Antakya künefesi satıp satmadıklarının ATSO tarafından takip edileceğini ve bu işletmelerin sürekli denetleneceğini anlatan Hikmet ÇİNÇİN, Antakya’ya özgü başka tatlar için de tescil belgesi alacaklarını sözlerine ekledi.
  
Künefeciler Memnun..
 
Türk Patent Enstitüsü’nden Antakya Künefesinin tecil edilmesi Künefecileri memnun etti. Antakya’da yıllardır Künefe satan Kral Künefe sahibi Ahmet Höyük, “ Antakya’da en fazla üretilen tatlı türü künefedir. Daha önce Urfa’lılar künefemize sahip çıkmaya çalıştı. Şimdi ise tecil ile birlikte künefemiz marka oldu. Bizim satıcı ve üreticiler için bu olay önemlidir. Kendimizin tanıtımına da katkı sağlayacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.
 
Antakya Künefenin özellikleri
 
Tescil edilen Antakya künefesinin özellikleri ve servis kriterleri de belirlendi. Buna göre Antakya Künefesini diğer künefelerden ayıran en belirgin özellik kullanılan peynir ve pişirme şeklinde gizli. Peynir, Hatay yöresinde yapılır. Yağı alınmamış, tam yağlı ve hiçbir katkı maddesi içermeyen inek sütü, 40-65 dereceye kadar ısıtılır. Ilık hale gelinceye kadar bekletilir. (Ortalama 25-30 derece) Ilık hale gelen süte peynir mayası katılıp fıçı, kazan, tekne gibi kalıplarda dinlenmeye bırakılır. Peynir, suyunun iyice süzülmesi için bezlere sarılıp bekletilir. Peynir suyunun iyice süzülmesi önemlidir. Künefe yapımında peynirin, iyice sünmesi için, günlük olarak tüketilmesi gerekmektedir. Ancak derin dondurucuda saklanarak muhafaza edilebilir.
 
Üretim Şekli
 
Uygun büyüklükte bakır tepsiye, ortalama 1 kg.’lık tel kadayıf için 750 gram peynir, 300 gram tereyağı ve 1 kg. şerbet kullanılır. Uygun büyüklükte bakır tepsiye konan tel kadayıf, tereyağı ile karıştırılarak elle ayrıştırılır. Bu şekilde tereyağı tel kadayıfın içine iyice nüfuz eder. Bakır tepsi, kadayıfın yapışmasını önlemek için iyice yağlanır. Elle ayrıştırılan tel kadayıf, iki eşit parçaya bölünür. Tel kadayıfın yarısı, tepsinin tabanına basılır ve üstüne Antakya tuzsuz peyniri parça parça yayılır. Daha sonra, geri kalan tel kadayıf, Antakya tuzsuz peynirinin üstünü kapatacak şekilde bastırılır ve kısık ateşte pişirilir. Altı kızardıktan sonra, ters yüz edilir ve yine kısık ateşte kızarıncaya kadar pişirilir. Pişirme işlemi bittikten sonra sıcak şerbet, (künefenin iyice emmesi ve peynirin iyice sünmesi için) sıcak künefenin üzerine dökülür ve servis edilir.
(haber7)
 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Referanslarımız | İletişim |
Telif Hakkı © 2008 Markatescilim. Bütün Hakları Saklıdır.