Marka Hikayeleri  › Marka Olmak (Hikaye)

Marka olmak ! (Hikaye markalar)

Günümüzde hemen hemen her şey ölçülebilir ve denetlenebilir bir sistem içerisinde üretilmekte. Birçok standart belirlenmiş ve hatta psikolojik olarak hafızamıza işlenmiştir.

Örneğin 5 tekerli bir araba olur mu? Olmasına olur da kim alır onu bilmiyorum. Bu sistem içerisinde farklılaşmanın, albeni yaratmanın en kabul edilebilir yanı kalite ve fiyattan geçmektedir.

Ürün veya hizmet satışında kalite fiyatla ters orantılı hareket etse de bu harekette fiyatı daha az önemsiyorsak işte bunun bir adı var Marka olmak!

Marka olmak aslında “tek” olmak, hür olmak, kendine has standartları ve bazen efsanevi olmayı da içinde barındırır. İşte o anda fiyat önemli değildir. Biri bu hikâyeyi satın alır.

Aslında buna şaşırmamak lazım. Kendimizi bildiğimiz andan itibaren hikâyelerle büyütüldük. Yani biz hikâyeleri severiz. Hele ki bu hikâye tutarlı ve iyi kurgulanmışsa demeyin keyfimize. Hemen içinde buluruz kendimizi.

Niye çekilir ki araba reklamları! Hep (argo diliyle “eksantrik”) orijinal yerlerde çekilir işte bu yüzden hemen hikayeye dalarız.

O aile arabasının içerisinde güzel sarışın bir hanımı olan; arkada bir erkek bir kız, yeşil gözlü iki çocuk…

Hikâye harika değil mi? Ama sorun şu ki o çocuklar nasıl senin olur. Sarışın mavi gözlü bir oğlan çocuğu… Hikâyeden bir an soğuyacakken reklam son bulur.

Tam biz kötü düşünecekken arkasından başka bir reklam; bu sefer Alp dağlarında, yanımızda anormal mor bir inek ve biz gerçekten lezzetli bir çikolata yiyoruz.

Ve reklam gene biter…

Marka olmak hikâye olmaktır ya da başka bir deyişle hikâye yazmaktır.

Aman deyim yazmak derken, fazla da abartmayın. Yoksa hikâye bir markada olabilirsiniz..

 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Referanslarımız | İletişim |
Telif Hakkı © 2008 Markatescilim. Bütün Hakları Saklıdır.